top of page

Ameliyatsız Aort Kapağı Değişimi: “TAVI”

Günümüzde Girişimsel Kardiyoloji alanındaki yeni uygulamalar ve hastaya uygun olarak geliştirilen işlemler sayesinde, kalp kapak hastalıklarının tedavisi ameliyat olma riski bulunan hastalarda, girişimsel yöntemlerle yapılabilmektedir. 

Özellikle yaşı ilerlemiş, kalp hastalığının yanında kronik sağlık sorunları bulunan, genel anestezi alması sakıncalı bulunan ve genel sağlık durumu ameliyata uygun olmayan aort kapak hastaları girişimsel bir yöntem olan TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) ile tedavi edilebilmektedir. Kalbi durdurmadan ve göğsü açmadan kalbe kateter yolu ile ulaşıp daralmış olan kapağın genişletilmesi ve bu genişletilmiş olan bölgeye yeni bir kapağın yerleştirilmesi işlemi olan TAVİ, 80 yaşın üzerinde ve açık cerrahinin uygulanamadığı hastalarda kullanılan bir yöntemdir.

TAVI, açık kalp ameliyatı ile karşılaştırıldığında hasta için ayrıcalıkları olan bir yöntemdir

Aort kapağı kalpten çıkan ana damarın ağzındaki kapaktır. Yaşla birlikte bu kapakta kireçlenme görülebilmekte ve kapak iyi açılıp kapanamamaktadır. İleri yaşa bağlı olarak ortaya çıkan aort kapak daralması, kadınlarda % 30, erkeklerde ise % 70 oranında görülmektedir. Aort kapak daralmaları genellikle ileri yaş hastalığıdır ve bu hastalarda açık kalp ameliyatı sonrası iyileşme ve normal yaşama dönüş şansı çok düşüktür, ameliyat sonrasında ciddi akciğer enfeksiyon riski de ortaya çıkabilir. Bu hasta grupları için açık ameliyat şansı genç hastalara göre daha düşük olduğundan, girişimsel yollarla kapak tamiri ya da değişimi yapılabilmektedir. TAVI de bu nedenle tercih edilen bir yöntemdir.

Kardiyolojide devrim niteliğinde değerlendirilebilecek TAVI yöntemiyle, ameliyat şansı olmayan ya da yüksek riskli hastaların aort kapağının içine ameliyatsız kateter yardımıyla yeni kapak konulmaktadır. Bu yöntemle, göğüs açılmadan kapak değişimi sağlanmaktadır.

İşlem kalp açılmadan kapalı olarak yapılır

TAVI, girişimsel olarak kalbe yönelik yapılan tüm işlemler ve hasta anjiyo olacakmış gibi kateter masasında gerçekleştirilir. Hastaya, genel anestezi ya da kısa süreli etkiye sahip olan bazı ilaçlar verilerek kısmen uyutulması sağlanır. Hastanın işlem öncesinde genel anestezi mi yoksa sedasyon kullanılarak mı uyutulacağına, genel durumuna bakılarak karar verilir.  Hasta uyutulduktan sonra kasık atardamarından girilerek kateter yardımı ile kalbin aort kapağına ulaşılır. Kalbe iletilen kateterle kapağın yerleştirilmesi gereken noktaya ulaşıldıktan sonra büyük bir stent üzerine monte edilmiş kapak o bölgeye yerleştirilir. EKO eşliğinde yapılan işlem sonrası hastaya anjiyo uygulanarak kapağın doğru yerleştirildiğine ve iyi çalıştığına karar verildikten sonra işlem sonlandırılır. İşlemin yapılacağı alana giriş için damar cerrahi olarak açıldığı için işlem sonrası Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı tarafından giriş yeri dikiş ile kapatılır.

Kısa sürede iyileşme sağlanıyor

Yaklaşık 2 saat süren TAVI işlemi sonrası hasta kontrol amaçlı olarak 1 gece koroner yoğun bakımda kalır ve herhangi bir sorun yaşanmazsa ertesi gün normal odaya alınarak takip edilir. Hasta 3 günlük tedavisinin ardından taburcu edilir. TAVI işlemi sonrası hastanın normal yaşama dönüşü ortalama 1 hafta içinde gerçekleşir. Ancak kapak değişimi yapılan hastaların düzenli olarak ilaç kullanması gerektiğinden ilk 1- 3 ay kontrollerinin düzenli olarak yapılması çok önemlidir. İşleme ve kapağın değişimine vücudun adaptasyonu için 6 aylık bir süre gerekebilir.

ben2023.jpg
bottom of page